Zioła na oczyszczenie organizmu – czy to ma sens?

 

Zioła na oczyszczenie organizmu – czy to ma sens?

Oczyszczanie organizmu z toksyn za pomocą ziół jest bardzo korzystne. Po pierwsze zioła nie powodują żadnych skutków ubocznych i korzystnie wpływają na funkcjonowanie wielu układów w naszym ciele. Po drugie kuracja ziołami oczyszczającymi jest łagodna a może poprawić nasze samopoczucie i przyczynić się do utraty wagi. Detoksykacja organizmu jest obecnie niezbędna ponieważ codziennie mamy do czynienia z substancjami toksycznymi w pożywieniu, produktach ogólnego użytku czy w powietrzu.
Spis treści:

Wybór ziół na oczyszczenie organizmu

Zioła na oczyszczanie organizmu przyśpieszają metabolizm. Działają także moczopędnie, czasem lekko przeczyszczająco. Korzyści jest więcej. Regularne stosowanie oczyszczającej kuracji ziołowej wzmacnia cały organizm, reguluje pracę jelit, poprawia kondycję skóry. Ważne żeby detoksykację organizmu przeprowadzać w sposób naturalny i wystrzegać się głodówek, które obciążają organizm.

Oczyszczanie organizmu – zioła i ich mieszanki

Jak sugeruje portal ABC Zdrowia, najlepszym sposobem na detoks jest korzystanie z mieszanek ziołowych, dostępnych w aptekach. To właśnie zioła wykazują najlepsze właściwości ku poprawie stanu naszego zdrowia. Najczęściej występują one w postaci naparów i herbatek. Zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn to zazwyczaj:

 • łopian,
 • cykoria,
 • skrzyp polny,
 • dziurawiec,
 • kora brzozy,
 • pokrzywa,
 • nasienie czarnuszki,
 • zielona herbata,
 • aloes,
 • ostropest plamisty,
 • fiołek trójbarwny,
 • mniszek lekarski.

Zioła oczyszczające organizm z toksyn można przyjmować osobno lub w przygotowanych wcześniej mieszankach. Podczas kuracji, dla wzmocnienia efektu warto prowadzić zdrowy tryb życia. Odstawić alkohol, przestać palić papierosy, jeść chudo i pić dużo wody, najlepiej z cytryną. Detoks wymaga wypijania 3 litrów wody dziennie.

Przygotowywanie naparów z ziół może być czasochłonne a ich smak niezbyt zachęcający. Można się wtedy „ratować” wyciśniętym wcześniej sokiem z cytryny lub pomarańczy i łyżką miodu, którą dodamy do naszego naparu.

Zioła oczyszczające organizm w formie suplementów

Jeśli jesteśmy bardzo zapracowani i po prostu nie mamy czasu ani ochoty na przygotowywanie różnych mikstur, warto sprawdzić jakie mieszanki ziołowe na oczyszczanie organizmu w tabletkach oferują apteki. Oczyszczanie organizmu z toksyn ziołami nie musi się kojarzyć tylko z herbatkami. Preparaty do detoksykacji w tabletkach są bardzo wygodne w użyciu i mają bogaty, skondensowany skład. Cena także jest konkurencyjna więc czemu nie spróbować?

Przykładem ziołowych tabletek, oczyszczających z toksyn jest Detoksex.

W aptekach znajdziemy oczywiście całą gamę produktów o podobnym składzie i działaniu ale jeśli liczymy na widoczny efekt, warto zainwestować w suplement, w którym znajdują się zioła najwyższej jakości. Przy produkcji kapsułek często dzieje się tak, że lecznicze właściwości składników zostają w dużym stopniu utracone. W przypadku Detoksexu jest zupełnie odwrotnie.

Podsumowanie

Jeśli zdecydujemy się na kurację oczyszczającą, musimy pamiętać o tym, że jej efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie stosowania, dlatego nie warto zbyt szybko się zniechęcać. Dobrze jest też wspomóc organizm w walce z wolnymi rodnikami i zacząć wypracowywać zdrowe nawyki. Kapsułki i ziołowe herbaty oczyszczające są pierwszym krokiem do zdrowego trybu życia i dobrego samopoczucia.

Źródła:
 1. Piskuła, Paulina, and Aleksander Astel. “Rola suplementacji w zbilansowanym żywieniu człowieka. Cz. 2, Charakterystyka oraz skład jonowy ekstraktów z herbat.” LAB Laboratoria, Aparatura, Badania 22 (2017).
 2. Schlegel-Zawadzka, Małgorzata, and Magdalena Barteczko. “Ocena stosowania suplementów diety pochodzenia naturalnego w celach prozdrowotnych przez osoby dorosłe.” Żywność Nauka Technologia Jakość 16.4 (2009).

Dodaj komentarz