Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych

 

Oczyszczanie jelit ze złogów kałowych

Wiele osób zastanawia się, jak oczyścić jelita ze złogów domowym sposobem i czy jest to w ogóle możliwe. Okazuje się, że można efektywnie oczyścić jelita ze złogów i toksyn za pomocą domowych sposobów. Warto zdecydować się na to przede wszystkim w okresie wczesnej wiosny, kiedy osiągalnych jest coraz więcej ożywczych i naturalnych produktów.
Spis treści:


Jak oczyścić jelita ze złogów w domu?

Warto zacząć od własnej roboty lewatywy. Zestaw do jej przeprowadzenia można znaleźć w jakiejkolwiek aptece. Pomaga ona pozbyć się nabitych resztek kałowych, gromadzących się na ściankach odbytnicy. Poleca się, aby przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej, przez parę dni unikać produktów odzwierzęcych oraz za ciężkiego i zatłuszczonego jedzenia. Najlepiej jeść wtedy wyłącznie warzywa i owoce, ewentualnie kasze, co jest bardzo dobrym sposobem, jak pozbyć się złogów z jelit. Jak napomina portal MedOnet, nasze jelita bywają często nazywane potocznie “drugim mózgiem” co wiąże się z ich właściwościami w kontekście produkcji serotoniny (hormonu szczęścia), czy suplementowania organizmu w witaminy i inne elementy.


Oczyszczanie jelit ze złogów – domowe sposoby

Przede wszystkim, musi być ona bogata w błonnik trawienny. Można go znaleźć w:

  • warzywach,
  • owocach,
  • kaszach,
  • pieczywie pełnoziarnistym.

Błonnik nie jest trawiony przez nasz organizm, dzięki czemu pęcznieje w jelitach na skutek absorpcji wody i jest w stanie oczyszczać jelita ze wszelkich złogów. Warto też spróbować ekologicznego błonnika pokarmowego i zażywać go każdego dnia. Przy zjadaniu błonnika najważniejsze jest picie adekwatnej ilości płynów. Każdy z nas powinien wypijać co najmniej dwa litry wody niegazowanej dziennie. Na czas oczyszczania organizmu, warto zrezygnować z nałogów. Często, kiedy pytamy dietetyków, jak usunąć złogi z jelit, zalecają oni, aby pić gorzkawe napary z ziół. Rzeczywiście, perfekcyjnie wspierają one układ trawienny i pomagają w wyregulowaniu wypróżnień. Zaleca się picie naparów z kwiatu lawendy, ostropestu plamistego, rumianku, kopru włoskiego, mięty pieprzowej czy nawet rozmarynu.


Jak usunąć złogi z jelit przy pomocy przypraw?

Warto też stosować przyprawy, które poprawiają metabolizm, a więc cynamon, anyż, kumin, pieprz cayenne, kurkumę lub kardamon. Wiele osób wspomaga oczyszczanie organizmu, pijąc sok z cytryny w niebagatelnych ilościach lub sok z kwaszonych ogórków. Są to również wspaniałe sposoby domowe znane od dawna. Warto jednak uważać na nie, jeżeli ktoś cierpi na delikatny układ trawienny. W trakcie własnej roboty oczyszczania organizmu, trzeba być przygotowanym na to, że pojawi się przesadna potliwość jak również nierzadkie wypróżnienia. Zapach potu może być niewygodny, ponieważ przez pory skóry również wydostają się na zewnątrz toksyny pościągane w organizmie. Niektórzy lekarze zalecają odrobaczenie się w trakcie oczyszczania organizmu. Okazuje się bowiem, że pasożyty znajdują się w układzie trawiennym wielu osób, które nie zdają sobie z tego sprawy. W szczególności wystawione są na nie dzieci, ale również osoby dojrzałe, które mieszkają w domu ze zwierzętami.

Pamiętaj!

Proces oczyszczania organizmu powinien trwać co najmniej przez dwa tygodnie, ponieważ jest to czas odpowiedni, aby pozbyć się z organizmu wszelakich zanieczyszczeń i toksyn nagromadzonych przez wcześniejsze parę miesięcy.

Źródła:
  1. Wretowska, Dorota, Michał Pracki, and Michał F. Kamiński. “Przygotowanie jelita grubego do kolonoskopii.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2.1 (2010): 30-36.
  2. Czerwionka-Szaflarska, Mieczysława, and Bartosz Romańczuk. “Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 2. No. 5. 2008.

Dodaj komentarz