Detoksykacja organizmu – skuteczne dbanie o ciało

 

Detoksykacja organizmu – skuteczne dbanie o ciało

Detoksykacja organizmu to coś, co warto wykonać każdej wiosny. Można przeprowadzić ten proces w bardziej lub mniej radykalny sposób. Jakie są możliwe metody detoksykacji organizmu i dlaczego mimo wszystko warto jest to zrobić?
Spis treści:

Detoksykację organizmu zaczynamy od najwrażliwszego organu – żołądka

W przypadku, gdy ktoś zdecyduje się na naturalne oczyszczanie organizmu, przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na swoją dietę. Jednak, co sugeruje Poradnik Zdrowia, przeprowadzając detoksykację organizmu warto uwzględniać zmiany pór roku. Już wykluczenie szkodliwych produktów z codziennego menu znacznie odciąża organizm i pozwala mu na samodzielne oczyszczenie. Warto jednak pamiętać, że wykluczenie całego pożywienia zawierającego toksyny może być trudne. W większości przypadków konieczna jest zmiana miejsca, gdzie dokonuje się codziennych zakupów żywnościowych. Nawet warzywa są obecnie potencjalnym źródłem niepożądanych substancji. W przypadku takiej metody oczyszczania jak detoksykacja organizmu dieta jest kluczowa również pod tym kątem.

Dieta oczyszczająca organizm z toksyn, to tak zwana monodieta.

Bardziej radykalną metodą jest tak zwana głodówka, która jednak, w przeciwieństwie do monodiety, powinna być stosowana pod okiem specjalisty i można ją przeprowadzić jedynie raz w roku. Tymczasem niektóre monodiety, trwające jedną dobę, można przeprowadzać co tydzień. Tak jest na przykład w przypadku monodiety jabłkowej. Zasady monodiety są proste. Przez cały czas jej trwania należy jeść tylko określone produkty, zazwyczaj są to warzywa lub owoce. Taka dieta oczyszczająca organizm trwa zazwyczaj nie dłużej niż trzy dni.

Naturalne oczyszczanie organizmu czyli warzywa i owoce!

Te produkty zawierają bowiem dużą ilość błonnika, który ułatwia między innymi usuwanie złogów z jelit. Taka żywność zawiera również dużą ilość witamin i mikroelementów. Dlatego oprócz oczyszczenia organizmu uzyskuje się również jego wzmocnienie w przypadku niedoborów. W ten sposób działa między innymi post Dąbrowskiej, który jednak trwa dość długo, dlatego, tak jak przy głodówce, zaleca się, by nie przeprowadzać całego tego procesu samodzielnie. W przypadku takiego procesu jak stałe oczyszczanie organizmu dieta musi jednocześnie zawierać większość potrzebnych składników oraz wyżej wspomniany błonnik. Zbilansowane menu oczyszczające organizm może być stosowane przez cały czas.

Dieta na oczyszczenie organizmu powinna opierać się na sokach!

Soki oczyszczające organizm z toksyn to między innymi sok z marchewki, imbiru, jarmużu czy buraków. Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy soki mają stanowić większość codziennego menu, powinny być świeżo wyciśnięte. Najlepiej za pomocą specjalnej wyciskarki. W przypadku gdy oczyszczanie organizmu z toksyn dieta nie jest wystarczająca, należy zastanowić się nad zastosowaniem specjalnych preparatów, które są między innymi bardziej skoncentrowane.

Detoksykacja organizmu a skutki uboczne

Decydując się na oczyszczanie organizmu należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy ciało jest bardzo zanieczyszczone, mogą pojawić się skutki uboczne. W przypadku takiego procesu jak detoksykacja organizmu objawy mogą być różne. Często pojawia się uczucie osłabienia, a także biegunka. Niektóre osoby obserwują również pojawienie się niedoskonałości na skórze, ponieważ organizm usuwa toksyny każdą możliwą drogą. Aby przyspieszyć proces detoksykacji warto jest wprowadzić dodatkowo specjalne zioła lub oczyszczające organizm suplementy diety. W przypadku takiego procesu jak detoksykacja organizmu preparaty mają zwykle na celu jego przyspieszenie oraz złagodzenie skutków ubocznych.

Źródła:
  1. Muzolf-Panek, Małgorzata, and Bożena Tyrakowska. “Znaczenie pro-utleniających właściwości flawonoidów w indukcji ekspresji genów kodujących enzymy detoksykacyjne.” Postępy Biochemii 56.3 (2010).
  2. Fedejko, Barbara, and Zofia Mazerska. “UDP-glukuronylotranferazy w metabolizmie detoksykacyjnym i aktywacyjnym związków endogennych oraz ksenobiotyków.” Postepy Biochem 57 (2011): 49-62.

Dodaj komentarz